A szervezet jelez, csak nem figyelünk rá

A szervezet jelez, csak nem figyelünk rá

Betegeimmel beszélgetve egyre többször tapasztaltam, milyen fontos a személyes kapcsolat. Hamarabb és jobban gyógyul a test, ha az ember lelke is simogatva van.

A fájdalom és betegség estén nem csak a test elesett, hanem maga az ember is. Ha csak a testet kezeljük és az embert nem, akkor a lényeget nem vesszük észre, akihez tartozik a test. Napjainkban egyre többet hallani a holisztikus szemléletről, ami nem más, mint egészében látni az embert, nem pedig darabjaiban.

lelek1
A fájdalom és betegség estén nem csak a test elesett, hanem maga az ember is.

Még nem is gondolkodtunk, de testünk már a magzati korban jelen volt. Még nem tudtuk mi a biztonság, nyugalom, félelem, de testünk érezte és reagált. Aktívak voltunk, pihentünk, vagy megfeszülve figyeltünk. Testünk jelen van teljes életünk során, mint egy barát vagy ellenség, elkísér minke, és hogy mi hogyan viszonyulunk hozzá, ez nagyban rajtunk áll. Ott van születésünknél, az újszülött korban és gyűjti az élményeket, a tapasztalatokat, jókat és rosszakat. Testünk bölcs, jelzi mikor éhes, szomjas, fáradt. Gyermekként önkéntelenül követtük jelzéseit. Bárhol tudtunk, a legnyakatekertebb pózokban is aludni, ha fáradtak voltunk és sírtunk, ha éhesek voltunk. Felnőttként, már annyi más fontosabb dolog van, ami miatt figyelmen kívül hagyjuk ezeket az érzéseket, jelzéseket vagy már észre sem vesszük őket.

Itt nincs piros lámpa, mint egy autóban, hogy jelezze kifogyott a benzin és tankolnunk kell, ne nyomjuk tovább a gázt, mert egyszer csak magától lefullad a rendszer. Ha még észre is vesszük, iszunk egy kávét, és nem érezzük a fáradságot, beveszünk egy tablettát, eltüntettük a fájdalmat, de meddig lehet ezt? Ilyenkor a szervezetnek és a testnek egyre erősebben kell jeleznie, hogy nem bírja tovább.

Hétköznapjaink rohanása és a testünk

rohanasA stressz hatására megváltozik hormontermelésünk, ezzel belső szabályozásunk és testünk. Mint már több ezer éve, így most is megpróbál ilyenkor a túlélésre koncentrálni. Megfeszülnek az izmaink, amit már csak akkor veszünk észre, ha begörcsölnek vagy ha megfeszítik az ízületi tokokat, és így fájdalom vagy gyulladás jelentkezik az ízületben. Nagyon ritka, hogy egy ízülettel önmagában legyen probléma. Legtöbb esetben, a feszes izomtónus az, ami okozza az ízületi ropogást, fájdalmat vagy gyulladásokat. A feszes izomzat kevésbé engedi tágulni a mellkast így felületesebb lesz a légzés, nehezebben dolgozik a szív. A feszes izmok, csökkentik az erek átmérőjét, így emelkedik a vérnyomás. A stressz különböző szintjein lelkünkben megjelenhet a harag, a szorongás, a tehetetlenség érzése, a depresszió vagy fásultság.

lelek6Ma is küzdünk a mindennapokban, csak nem mamutokkal, hanem pl. a főnökünkkel, a forgalommal, a sárga csekkekkel. Élünk és túlélünk, testünkkel, lelkünkkel. Hol egyik fárad el, hol a másik, hol a kettő egyszerre. Így jöhetnek létre apszichoszomatikus betegségek.

A reumatológiai betegségek esetén is, ahol nem hirtelen húzódás, fizikai megerőltetés okozta a panaszokat, gyakran ott egy veszteség (munkahely, család) vagy a düh, az önkifejezés elnyomása, egy élethelyzet bizonytalansága állhat. Krónikusan ismétlődő, gyakran kiújuló vagy tartósan fennálló panaszok mögött már érdemes ilyen komplex szemlélettel gondolkozni. Több év vagy évtized eredményeként jöttek létre ezek a panaszok pl. tartós derékfájás. I

Itt már nem elég tüzet oltani, hanem ha tartós eredményt akarunk elérni, el kell kezdenünk az idő kerekét lassan más irányba forgatni. A korábbi életvitellel, ha nem is szándékosan, de elveszett az egészség. Így kell egy másik út, amivel az építés irányába haladunk. Ez nem megy egyik napról a másikra. Fontos egy tartós program kidolgozása, ami akár fél vagy egy, de akár 2 évre is előrevetít egy programot, ami betarthatóan, sikereket okozva beindítja a folyamatokat a jó irányba.

Ebben a programban, benne vannak a fizikai és testi szintű változtatásoktervszerű felépítése, ha szükséges életmód program, életvezetési tanácsadás, lelki támogatás vagy szomato-pszichoterápiás módszerrel a test jelzéseinek, szimbolikájának megértése, megfejtése. A test jelzéseire figyelve újra megtanulni, mi okoz bennünk feszültséget és mi vált ki megnyugvást. Megkapni újra azt az érzést, hogy békében vagyunk a testünkkel, önmagunkkal és a világgal, képesek vagyunk újra saját kezünkbe venni az életünket és önerőből megoldani a problémáinkat.

Szerző: Dr. Zsiska Beáta reumatológus, holisztikus orvos

Rendelési ideje: Csütörtök 10:00 – 14:00

A szakrendelésre előzetes bejelentkezés szükséges!

bejelentkezes

Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …