Az ingadozó vérnyomás veszélye

Az ingadozó vérnyomás veszélye

Idős korban a gyorsan változó vérnyomásértékek miatt rohamosan gyengülnek a kognitív funkciók.

A magas vérnyomástól szenvedő középkorúaknál az életkor előrehaladtával nagyobb eséllyel alakulnak ki memóriaproblémák és más kognitív zavarok. Az időseknél azonban nem a magas értékek, inkább a vérnyomás ingadozása hordozza magában a demencia kialakulásának kockázatát. Amerikai kutatók arról számoltak be a Hypertensioncímű szaklapban, hogy minél erősebben ingadozott a tanulmányban résztvevő 55-64 éves önkéntesek vérnyomása, annál gyorsabban romlottak a kognitív agyi funkcióik egy év alatt. Véleményük szerint a mentális egészség megőrzése szempontjából a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése helyett hatékonyabb megelőzési lehetőségnek bizonyulhat a stabil vérnyomás kialakítása.

1Az ingadozó vérnyomás az instabil vérkeringést jelezhet, ami testszerte károsíthatja az ereket, ezáltal hátrányosan befolyásolja az agyi funkciókat, mondja Bo Qin, a kutatócsoport tagja. A vérnyomásingadozások hátterében különféle kórokok pl. gyulladás, vagy magának az érrendszernek a zavart funkciója húzódhat.

A kutatók 976, 54 évesnél idősebb ember adatait elemezték, akik egy kínai hosszútávú tanulmányban vettek részt. Az öt éves időtartam alatt a vérnyomásértékeket folyamatosan dokumentálták, a számmemóriát és az általános kognitív képességeket pedig különböző tesztekkel ítélték meg. A tanulmány elején a szisztolés vérnyomás átlagosan kb. 130 Hgmm, a diasztolés érték 81 Hgmm körül volt.

A mérések két számított átlagértéke (szisztolés és diasztolés vérnyomás) nincs összefüggésben a személy kognitív agyi funkcióinak gyengülésével. A magas vérnyomással rendelkezők ebben a tekintetben nem különböznek a normál vérnyomásértékekkel rendelkezőktől. Azonban minél erősebb a szisztolés vérnyomás mért értékeinek ingadozása, annál gyorsabban romlanak az agyi funkciók. A diasztolés vérnyomásra ez csak a 65 évesnél idősebbek esetében igaz. A statisztikai kiértékelésnél a kutatók figyelembe vettek olyan befolyásoló faktorokat is, mint az életkor, a képzettségi fok, a dohányzás, a fizikai aktivitás, és a korábbi megbetegedések.

A tanulmány szerzői szerint a kezelőorvosoknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a páciensek mért vérnyomásértékeinek változására, és nem csak a mérések átlagértékével kellene foglalkozniuk. A vérnyomás instabilitásának kontrollálása talán jó stratégia lehetne az idősek kognitív agyi funkcióinak megőrzésére. A szerzők feltételezése szereint az erősen ingadozó vérnyomás károsíthatja az agyi ereket, ami növeli az infarktus kialakulásának kockázatát, és áteresztőbbé teszi a vér-agy-gátat, ami az agyi funkciók zavarához vezethet. Más kutatók kimutatták, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél mindkét vérnyomásérték jobban ingadozik, mint az azonos korú, egészséges embereknél. Ezzel szemben nem bizonyítható egyértelműen, hogy vérnyomáscsökkentő szerekkel a demencia kockázatát csökkenteni lehet.

(Forrás: otszonline.hu)


Online bejelentkezés




Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …