Condyloma – Férfiak és nők egyaránt veszélyben!

Condyloma – Férfiak és nők egyaránt veszélyben!

Jelenleg a leggyakoribb nemi szervi betegség. Évente több százezren fordulnak orvoshoz ennek a nemi betegségnek a gyanújával.

A humán papillómavírus okozta condyloma az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente 30 millió embert érint világszerte. A jóindulatú betegség időben felismerve kezelhető, ennek hiányában azonban akár rákos elváltozásokat is okozhat.

Honnan indul a betegség?

A condyloma kialakulásáért egyértelműen a HPV vírus vonható felelősségre. A condylomát, vagy régies nevén a hegyes függölyt, többek között a méhnyakrákért is felelős humán papillómavírus okozza. A HPV 6-os és 11-es típusa elsősorban szexuális érintkezés útján terjed, és a dörzsölés során keletkezett aprócska sérüléseken keresztül jut be a szövetekbe. A sejtekbe épülve hosszabb-rövidebb ideig nyugvó állapotban marad, majd lassan szaporodásnak indul. A vírus terjedése a sejtek között nem jár pusztulással, ezért az immunrendszer nem is érzékeli a kórokozó jelenlétét, ezáltal jelezni sem tud nekünk.

Immunválasz hiányában a kórokozó jelenléte sokáig nem észlelhető, a tünetek pedig, melyek apró szemölcsök formájában jelentkeznek, akár hónapokat várathatnak magukra.

Jelek, amikre figyeljünk

A condyloma jellegzetes tünetei a meleg, nedves testrészeken, elsősorban a nemi szerveken és azok környékén – a hüvelyben és környékén, a nagyajkakok, a csiklón, esetenként a végbélben és annak környékén, férfiaknál pedig a hímvessző testén, a makkon és fityma megléte esetén az alatt – mutatkoznak meg. Az apró, puha és nedves, rózsaszínes duzzanatok az esetek többségében a fertőzést követő 16 hónapban jelennek meg. A szemölcsök fájdalmatlanok, esetleg enyhe viszketés tapasztalható az érintett területen. Általában nagyon lassan növekednek, gyenge immunrendszer vagy terhesség esetén azonban karfiol- vagy kakastaréjszerű burjánzásokká alakulhatnak.

Fontos megemlíteni, hogy a szemölcsök megjelenése egyértelműen azt bizonyítja, hogy a HPV jelen van a szervezetedben. Ebben az esetben elengedhetetlen az alapos orvosi vizsgálat, hiszen a vírus bizonyos törzsei összefüggésben lehetnek a méhnyakrákkal. Ha érint a condyloma, akkor különösen fontos a méhnyakrákra vonatkozó rendszeres szűrővizsgálat!

A condyloma kezelését jelentősen megnehezíti, hogy sokáig semmilyen tünet nem jelzi a vírus jelenlétét a szervezetben, ráadásul a már meglévő szemölcsök új és új helyeken bukkanhatnak fel a testrészeken. Érdemes ezért rendszeresen megvizsgálnod magad és a partnered, és azonnal orvoshoz fordulni, ha bármilyen ismeretlen eredetű kinövést vesztek észre. A szemölcsök ugyanis általában jól kezelhetők, de csak akkor, ha ez még időben megtörténik.

A szemölcsök eltávolítása viszont nem feltétlenül jelenti azt, hogy a vírus is kiürül a szervezetedből! A condyloma kórokozója a szövetek között évekig észrevétlenül megbújhat, és tovább fertőzhet. Éppen ezért nagyon fontos rendszeresen részt venni a szűrővizsgálatokon, és nem elhanyagolni az óvszer használatát. Mindent meg kell tenni, hogy csökkentsük a betegség kialakulásának lehetőségét!

(Forrás: Femina.hu)



Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …