A fájdalomcsillapító sem hat, ha kialvatlan a szervezet

A fájdalomcsillapító sem hat, ha kialvatlan a szervezet

A Harvard Egyetem kutatói azt vizsgálták, hogyan hat az egerek ébren tartása a fájdalom érzékelésére és a különböző fájdalomcsillapító szerek hatására. A kérdés kiemelt fontosságú, mivel ismert, hogy az emberek jelentős része nem csak alvásproblémákra panaszkodik, minden ötödik ember krónikus fájdalmaktól is szenved. Ennek fényében az insomniás betegek fájdalomcsillapítása számos megválaszolandó kérdést vet fel.

Az akut vagy krónikus alvásmegvonás fokozhatja a fájdalommal szembeni érzékenységet (Nature Medicine folyóirat). Egerekkel végzett kísérletek alapján, mind a forró felületen tartózkodás, mind a mancs kapszaicines (fájdalomcsillapítás egy fajtája) kezelése alapján, bebizonyosodott, hogy az alváshiányos egyedeknél a fájdalomküszöb az egyébként szokásosnál alacsonyabb. Minél inkább kimerültek voltak az állatok, annál alacsonyabbra került a fájdalomküszöb. Az ötnapos alvásmegvonás az egyébként egészséges egerek esetében jelentősen lecsökkent fájdalomküszöböt eredményezett.

Az analgetikumok nem javítanak a fájdalommal szembeni érzékenységen

Állatkísérletes eredmények alapján alváshiányos esetekben a klasszikusnak számító analgetikumokkal, mint az ibuprofénnel vagy a morfinnal nem sikerül a fájdalommal szembeni válaszreakciót normál mederbe terelni.

Érdekes módon a koffein és a modafinil azonban képes a normális fájdalomérzékenység visszaállítására, miközben „kipihent” egereknél egyik hatóanyag sem rendelkezik ilyen hatással.

Modafinil és koffein – az insomniások fájdalomcsillapítói

Amennyiben az állatkísérletes eredmények humán területen is érvényesek, akkor ezek az eredmények újra rámutatnak arra a régóta hangoztatott elvre, ami szerint az alvás gyógyító erejű. Az alvás terápiás haszna a krónikus fájdalommal küzdő, alvásdeficites betegek esetében a fájdalomküszöb emelése révén tapasztalható.

Az emberek jelentős része túl keveset alszik. Közülük sokan túl későn kerülnek az ágyba, mert késő estig tévéznek vagy interneteznek. A kutatás bebizonyította, hogy az alváshiány megváltoztathatja a fájdalom érzékelését és csillapításának módját, továbbá, hogy az alváshiányosak fájdalomküszöbe alacsonyabb a normálisnál.

 

Ha Ön is keveset alszik, fáradtan ébred, zaklatott az alvása, esetleg horkol, légzése akadozik, akkor mielőbb keresse fel alvásorvosainkat, kérjen időpontot alvásgyógyászatra.

 



Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …