Kiújuló húgyúti fertőzések

Kiújuló húgyúti fertőzések

A húgyúti fertőzés nyomán a hólyag falába hatolt, nyugvó állapotban lévő E. coli baktériumokat a hüvelyben felszaporodó Gardnerella baktériumok reaktiválják és folyamatosan kiújuló infekciót váltanak ki.

A húgyúti fertőzés a nők leggyakoribb bakteriális fertőzései közé tartozik, ami az antibiotikumos kezelés ellenére rendszeresen kiújul. Minden negyedik nőnél a kezdeti megbetegedés után hat hónapon belül ismételt fertőzés alakul ki. Ennek kórokozói legtöbbször azok az E. coli baktériumok, amelyek a kezdeti fertőzés során hatolnak be a húgyhólyag falának sejtjeibe, ahol hosszú időt töltenek nyugvó állapotban.

Sok nő állítja, hogy minden szexuális együttlét után húgyúti fertőzést kap. Amanda Lewis amerikai kutatóorvos szerint ennek az lehet az oka, hogy a hüvelyben található baktériumok, mint a Gardnerella, az aktus során a húgyutakba kerülnek. Az ismétlődő húgyúti fertőzéseket antibiotikum-kezelése nyomán gyorsan kialakulnak a rezisztens törzsek. Új kezelési mód az lehetne, hogy a hüvelyflóra összetételét ellenőrzik, és a – normál hüvelyflórában kis mennyiségben jelenlevő Gardnerella vaginalis felszaporodását idejében megakadályozzák – ez történhetne probiotikus, tejsav-baktériumokat tartalmazó kúpokkal, vagy speciálisan a Gardnerellát célzó antibiotikumokkal.

Amanda Lewis (Washington University School of Medicine, St. Louis) kutatása

Amanda Lewis és kutató-orvosteam csapata a PLoS Pathogens-ben publikált tanulmányukban arra a kérdésre keresték a választ, hogy egy akut, E. coli okozta húgyúti fertőzés után a Gardnerella baktériumok rövid ideig tartó jelenléte a húgyhólyagban reaktiválhatja-e ezeket a kórokozókat. A kísérleteiket olyan egereken végezték, melyeknél az E. coli baktériumok négy héttel a kísérleti fertőzés után a húgyhólyag sejtjeibe ágyazódtak. Az egyik csoport egereinek húgyhólyagjába egy hét különbséggel kétszer injektáltak Gardnerella baktériumokat. A másik csoportban a beadott injekció az egészséges hüvelyflórában is előforduló Lactobacillus crispatus tejsavbaktériumot tartalmazott. Mindkét beinjektált mikroba 12 óra múlva csaknem teljesen eltűnt az állatok húgyhólyagjából. A vizsgálatok szerint a Gardnerella rövid jelenléte elegendő volt, hogy az E. coli baktériumokat szaporodásra ösztönözze. Ezzel szemben a tejsavbaktériumok nem váltottak ki ilyen hatást. Ugyanígy az elpusztított Gardnerella baktériumok is hatástalanok voltak. Az élő kórokozók azonban károsították a húgyhólyag falát. A kutatók szerint ez lehet az E. coli baktériumok reaktivitásának kiváltója. Néhány esetben az E. coli olyan nagymértékben elszaporodott, hogy a fertőzés a veséket is károsította, vagy akár életveszélyes szepszist okozott.

Amennyiben azt veszi észre, hogy folyton vizeletürítési problémája van, ráadásul viszket, ég és csíp, joggal aggódhat, hogy ezek a tünetek sajnos húgyúti fertőzésre utalnak.

Online bejelentkezés




Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …