Kötőhártya-gyulladás

Kötőhártya-gyulladás

A kötőhártya-gyulladás, a szem kötőhártyáját érintő gyulladásos folyamatok összefoglaló neve. A kötőhártya laza, áttetsző, erekkel átszőtt hártya. Ez borítja a szem fehérjét, és a szemhéjak belső felszínét is ez béleli. Latin neve conjunctiva. A gyulladás a kötőhártya kis ereinek kitágulásához vezet. Ez okozza a szem fehérjének a kipirosodását vagy rózsaszín elszíneződését. Bár a kötőhártya-gyulladás egy eléggé kellemetlen állapot, nagyon ritkán befolyásolja csak a látásélességet.

Kötőhártya-gyulladás tünetei

A kötőhártya-gyulladás tünetei között szerepel a vörös szem, égő érzés, viszketés, duzzadt kötőhártya, szúrás, komoly fényérzékenység illetve a váladéktól összeragadhatnak a szemhéjak. A kötőhártya-gyulladást kísérő váladékozás is adhat némi támpontot a betegség kiváltó okát tekintve. Bakteriális fertőzésnél sárgás-zöldes, gennyes váladék jelentkezik, amely beszáradva a szempillákat is összetapaszthatja. Vírusfertőzésnél bő, tiszta, vizes váladék figyelhető meg, valamint erős könnyezés. Allergiás reakciónál áttetsző, nyákos a váladék, és apró, fonal darabra emlékeztető hám sodralékok is láthatók lehetnek a kötőhártyán.

Kötőhártya-gyulladás okai

A kötőhártya-gyulladást többnyire baktérium (chlamydia, haemophilus influenzae, pneumococcus, gonococcus, staphylococcus), vírus (herpesz, adenovírus, kanyaró, rubeola és bárányhimlő), parazita (légylárva, féreg), allergia (általában szénanáthához kapcsolódó rhinoconjunctivitis) és környezeti hatás is okozhatja. Nem fertőző gyulladásos tüneteket okozhatnak maró anyagok, sérülések és a szembe került idegentest valamint füst, UV-fény, por és huzat is. A könnymirigyet érintő betegségek is válthatnak ki kötőhártya-gyulladást.  A kötőhártya-gyulladás a szem egyik leggyakrabban előforduló gyulladásos megbetegedése.

A kötőhártya-gyulladás kezelése

A kezelés a gyulladást kiváltó okától függően változik.. Különbséget teszünk bakteriális, vírusos és allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás között. A kontaktlencse használatát javasolt mellőzni, amíg a betegség el nem múlik.


Bakteriális kötőhártya-gyulladás

A bakteriális kötőhártya-gyulladás egy része általában magától elmúlik, nincs szükség kezelésre. Az orvos antibiotikumos szemcseppet vagy kenőcsöt írhat fel, hogy a gyógyulási folyamat gyorsabb legyen. Súlyos kötőhártya-gyulladás esetén antibiotikum-kúrát alkalmaznak.

Vírusos kötőhártya-gyulladás

A vírusos kötőhártya-gyulladás általában csak a megfelelő gyógyszerrel kezelhető. A tüneteket hideg vizes borogatással és műkönnyel lehet enyhíteni.

Allergiás eredetű kötőhártya-gyulladás

Ha allergiás eredetű kötőhártya-gyulladásról van szó, első lépésként meg kell határozni az allergént. Csak ezután lehet elkezdeni az úgynevezett hízósejt-stabilizáló szerek és antihisztaminok alkalmazást, amik segítségével a beteg immunrendszere megküzd az allergénekkel. A tünetek enyhítésére kortizon tartalmú lohasztó szemcseppet lehet előírni, valamint segíthet a műkönny és a hideg vizes borogatás is.

A kötőhártya-gyulladás megelőzése

A bakteriális és a vírusos kötőhártya-gyulladást lényegében nem lehet megelőzni. Ha a kötőhártya-gyulladást környezeti hatás váltja ki (füst, szél, UV-sugárzás), a legjobb, ha kerüljük azt. Esetleg viselhetünk védelmet biztosító sportszemüveget vagy napszemüveget.
A tünetek nagy része ártalmatlannak tűnhet de,súlyos betegségre is utalhatnak. Amennyiben kétségei illetve a tünetek súlyosbodnak, azonnal forduljon szemész szakorvoshoz a pontos diagnózis megállapítása miatt!

Online bejelentkezés



Comments for this post are closed.

Tavaszi melanoma szűrés – készítse fel bőrét a nyárra

A melanoma a bőrben található, fekete-barna festékanyagot termelő sejtek rosszindulatú daganata, a bőrrák pedig a …

Teljes kardiológiai kivizsgálás szívultrahang vizsgálattal!

A kardiológiai vizsgálat a szívritmus zavarok, a szívbillentyű betegségek, a szívelégtelenség, a magas  vérnyomás …

Komplex hasi ultrahang vizsgálat gyermekek számára

A hasi ultrahang konkrétan csak az érintett régióra koncentrál, de ezzel a technológiával gyakorlatilag a gyermek …

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …