Miért érzünk éhséget? – I. rész

Miért érzünk éhséget? – I. rész

Mikor éhesek vagyunk, üresnek érezzük a gyomrunkat (“korog a gyomrunk), megfájdul a fejünk, ingerlékenyek leszünk, és nem tudunk koncentrálni. A legtöbb ember étkezés után órákig nem érez éhséget, de ezzel nem mindenki van így. Ennek sok oka lehet, például a fehérje-, zsír- vagy rostszegény táplálkozás, a stressz, illetve a dehidratáltság.

Azt mindannyian tudjuk, hogy az éhség annak a jele, hogy a szervezetnek több táplálékra van szüksége. Azonban azt már kevesen tudják, hogy az állandó éhségérzet valamilyen hormonegyensúly-zavarra vezethető vissza, aminek a nem megfelelő táplálkozástól a helytelen életmódig számos oka lehet. Melyek lehetnek ezek az okok? Cikksorozatunkban ezt vizsgáljuk.

 1. Nem fogyaszt elég fehérjét

A megfelelő fehérjebevitel igen fontos az étvágy kordában tartásához. A fehérjefogyasztás ugyanis csökkenti az éhségérzetet, ami automatikusan alacsonyabb kalória bevitelhez vezet. Ezt a fehérjék azáltal érik el, hogy csökkentik az éhségérzetet szabályozó hormonok szintjét.

Ennek ellentettjeként a kevés fehérjebevitel gyakoribb éhséget eredményez.

Egy vizsgálatban 14 túlsúlyos férfi a napi kalória bevitele 25%-át 12 héten keresztül fehérjékből fedezte, aminek eredményeképpen 50%-kal csökkent a késő esti nassolás iránti vágyuk azokhoz képest, akik kevesebb fehérjét fogyasztottak.

De nemcsak az esti nassolás iránti vágyuk csökkent, hanem egész nap teltebbnek érezték a gyomrukat, és nem járt az eszük folyton az evésen.

Nagyon sok táplálékunknak van magas proteintartalma, úgyhogy nem nehéz a fehérjéket nagyobb mennyiségben beiktatni az étrendünkbe. Ha minden étkezéskor fogyasztunk fehérjét, azzal megelőzhetjük a túlzott éhségérzetet.

Az állati eredetű ételek, vagyis a hús, a baromfi, a hal, a tojás nagy mennyiségben tartalmaznak fehérjét, de a dió, az olajos magvak is.

Összegezve: A proteineknek az éhségérzet szabályozását végző hormonokra gyakorolt hatásuk révén kulcsszerepük van az éhség kordában tartásában. Aki nem fogyaszt elég fehérjét, gyakrabban éhezik meg.

2. Nem alszik eleget

A megfelelő mennyiségű és minőségű alvás rendkívül fontos az egészség megőrzése szempontjából.

Elegendő alvásra nemcsak az agyunk és az immunrendszerünk működéséhez van szükség, hanem azért is, mert az egy sor krónikus betegség, például a szívbetegségek és a rák megelőzésében is szerepet játszik.

Ezen túlmenően az elegendő alvás az éhségérzet szabályozását is segíti, mégpedig az étvágystimuláló ghrelin hormonra gyakorolt hatása révén. Az alváshiány a ghrelin hormon szintjének a megemelkedéséhez vezet, ezért ha valaki nem alszik eleget, akkor éhesebbnek érzi magát.

Egy vizsgálat 15 résztvevője, akiktől egy éjszakára megvonták az alvást, másnap szignifikánsan nagyobb éhségérzetről számoltak be, és 14%-kal többet ettek, mint azok, akik nyolc órát alhattak.

Az elegendő alvás segít a leptin hormon megfelelő szintjének fenntartásában, mely hormon a teltségérzetért felelős. Vagyis a túl sok evés elkerülése érdekében ajánlatos naponta legalább nyolc órát aludni egyhuzamban.

Összegezve: Az alvásmegvonás az éhséghormonok szintjének ingadozásához vezet, amitől az ember gyakrabban érezheti éhesnek magát.

3. Túl sok finomított szénhidrátot fogyaszt

A finomított szénhidrátokat a feldolgozás során megfosztják minden rost-, vitamin- és ásványi anyag tartalmuktól.

A finomított szénhidrátok leggyakrabban fogyasztott fajtája a fehér liszt, amely sok gabonatartalmú étel alapanyaga, gondoljunk csak a kenyérre és a tésztákra. De finomított szénhidrátoknak tekinthetők az olyan élelmiszerek is, mint a szénsavas üdítőitalok, a cukorkák és a sütemények, amelyek feldolgozott cukrokkal készülnek.

Mivel a finomított szénhidrátok nem tartalmaznak rostokat, a szervezet igen gyorsan feldolgozza őket. Aki sok finomított szénhidrátot fogyaszt, sokkal gyakrabban éhezik meg, mivel ezek laktató rostok híján nem okoznak tartós teltségérzetet. Ezen túlmenően a finomított szénhidrátok fogyasztása a vércukorszint hirtelen megugrásához, és ennek következtében az inzulintermelődés fokozódásához is vezet, mely hormon a cukornak a sejtekhez szállításáért felelős.

Mivel a magas vércukorszint következtében hirtelen sok inzulin termelődik, az gyorsan eltávolítja a cukrot a vérből, amitől a vércukorszint hirtelen megint lecsökken.

Márpedig az alacsony vércukorszint azt jelzi a szervezetnek, hogy több táplálékra van szüksége. Tehát aki sok finomított szénhidrátot fogyaszt, az gyakrabban lesz éhes.

A finomított szénhidrátok bevitelének csökkentése érdekében fogyasszunk inkább teljes értékű tápanyagokat, amilyenek a zöldségek, a gyümölcsök. Ezeknek is magas a szénhidráttartalmuk, de ezekben sok rost is van, és ezek segítenek legyőzni az éhségérzetet.

Összegezve: A finomított szénhidrátok nem tartalmaznak rostokat, fogyasztásuk a vércukorszint ingadozásához vezet, ezért aki sok finomított szénhidrátot fogyaszt, az gyakrabban érzi éhesnek magát.

(Forrás: tenyek-tevhitek.hu, Czárán Judit fordításában Brianna Elliott: 14 Reasons Why You’re Always Hungry. )



Comments for this post are closed.

Tavaszi melanoma szűrés – készítse fel bőrét a nyárra

A melanoma a bőrben található, fekete-barna festékanyagot termelő sejtek rosszindulatú daganata, a bőrrák pedig a …

Teljes kardiológiai kivizsgálás szívultrahang vizsgálattal!

A kardiológiai vizsgálat a szívritmus zavarok, a szívbillentyű betegségek, a szívelégtelenség, a magas  vérnyomás …

Komplex hasi ultrahang vizsgálat gyermekek számára

A hasi ultrahang konkrétan csak az érintett régióra koncentrál, de ezzel a technológiával gyakorlatilag a gyermek …

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …