Mit mutat meg az ultrahang?

Mit mutat meg az ultrahang?

Olyan képalkotó eljárás, amely a különféle sűrűségű szöveteken áthaladó, illetve visszaverődő hanghullámok segítségével enged betekintést a test belsejébe. A képernyőn megjelenített kép alapján radiológus szakorvos állítja fel a diagnózist.  Az 1950-es évek óta alkalmazott ultrahang a leggyakrabban használt képalkotó vizsgálatok közé tartozik. Az évtizedek óta felhalmozott tapasztalatok alapján nincs mellékhatása, nincs kockázata, fájdalommentes, bármikor megismételhető, teljesen veszélytelen, csecsemők vizsgálatára is alkalmas eljárás. Legfeljebb a bőrre felvitt zselé lehet egy kicsit kellemetlen ( hideg érzése a bőrön ), mely a vizsgálófejből kibocsátott ultrahang hullámok megfelelő terjedését teszi lehetővé. Számos panasz esetén elsőként választandó képalkotó vizsgálat például : pajzsmirigy UH, Hasi- és kismedencei UH, emlő UH.

Panaszmentes szűrésre, állapotfelmérésre is alkalmazható.  A harmadik alkalmazási területe az állapotváltozás nyomon követése, például daganat esetén kontroll vizsgálatként végezzük. Ezzel a  vizsgálattal az emberi szervezet teljes területét át lehet tekinteni bármikor, előkészítést csak a hasi ultrahang igényel Ilyen jellegű vizsgálatra éhgyomorra és telt hólyaggal kell érkezni.

Hasi: hasi ultrahang vizsgálattal felfedezhető a hasi fájdalmak oka, az epe-, a vese- és a húgyúti kövek, kimutatható az egyes szervek megnagyobbodása, a daganatos betegségek májáttétei, a hasüregi folyadék- vagy gennygyülemek, a rejtett vérzések.

Nyaki erek: a nyaki nagyerek ultrahang vizsgálata alkalmas szűrésre, illetve fejfájás, szédülés, érelmeszesedés, látászavarok esetén a panasz okának kiderítésére.

Pajzsmirigy: a pajzsmirigy vizsgálata javasolt a pajzsmirigy ismert , illetve gyanított betegsége miatt.

Emlő: olyan képalkotó eljárás, melynek során az emlők állományát és a hónaljárok képleteit (ereket, nyirokcsomókat) vizsgálják. Rendszerint emlődaganatot, cisztákat (folyadékkal telt tömlő), tályogokat keresnek vele. Daganatos betegségek hónalji nyirokcsomó áttétei is kimutathatóak a segítségével.


– Milyen korosztálynak: ultrahang vizsgálat bármely korban végezhető. 50 éves kor fölött mindkét nemnél javasolt rendszeres hasi-kismedencei UH és a nyaki erek ultrahang vizsgálata.
– Milyen időközönként ajánlott: 1-2 évenként (általános állapottól és rizikófaktoroktól függően), illetve panasz vagy a kontrollvizsgálatok igénye szerint.
– Hogyan zajlik a vizsgálat: a vizsgálatok fekvő testhelyzetben történnek, kontakt gél használatával. Egyes szervek jobb vizsgálhatósága érdekében a betegnek rövid időre vissza kell tartani a lélegzetét, illetve mindkét oldalára el kell fordulni. A vizsgálat mozdulatlanságot igényel.
– Mit tegyünk a vizsgálat előtt:  hasi UH vizsgálat előtt 6-8 órával már nem szabad enni, csak csapvíz ill. szénsavmentes ásványvíz fogyasztható. Kávé, tea, cukros üdítőital fogyasztásától, dohányzástól, rágógumizástól tartózkodni kell. Kismedencei UH vizsgálat tervezett időpontja előtt 1órával 1 liter folyadék fogyasztása és a vizelet visszatartása javasolt.
– Milyen hosszú a vizsgálat:  átlagosan 15-20 percig tart.

Online bejelentkezés




Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …