Ez a non-invazív és fájdalommentes eljárás az alsó végtagok (lábak) artériás és vénás keringésének, valamint a mélyvénás trombózis (MVT) vagy egyéb érrendszeri elváltozások diagnosztizálására szolgál. A Doppler technika segítségével a véráramlás sebessége és iránya is megítélhető, ami fontos információt nyújt az erek funkcionális állapotáról.
Az alsó végtag Doppler ultrahang vizsgálat általában nem igényel különösebb előkészületet. Önnek nem kell éhgyomorra érkeznie, és a szokásos gyógyszereit is beveheti a vizsgálat napján, hacsak kezelőorvosa másképp nem rendeli. Kényelmes, laza öltözet viselése javasolt, amely lehetővé teszi a lábak könnyű szabaddá tételét a térdtől a bokáig. A vizsgálat előtt tájékoztatjuk Önt a várható menetről és lehetősége lesz feltenni kérdéseit.
A vizsgálatot képzett radiológus szakorvos végzi egy speciális ultrahang készülékkel. A készülék hanghullámok segítségével képezi le az alsó végtagok ereit és méri a véráramlást.
Az alsó végtagi Doppler-vizsgálat során a verőerek szűkületének, elzáródásának felismerése, a verőeres keringés mérése történik. A vizsgálat a felkaron történő, hagyományos vérnyomásméréssel kezdődik. Eközben Ön hanyatt fekszik a vizsgálóasztalon, mindkét alsó végtagja szabadon, ruha nélkül kell legyen. Az orvos mindkét alsó végtagján megtapintja a lábhátán és a belbokája mögött pulzáló ereket, majd a vérnyomásmérő mandzsettáját a lábszára köré tekeri. Az ultrahangelven működő kézi Doppler-készülék körülbelül tollnyi méretű vizsgálófejére az ultrahangnyalábok terjedését segítő kocsonyás anyagot rak, majd a vizsgálófejet a lábháti, illetve belboka mögötti verőérre helyezi, keresi bennük a véráramlást. Felfújja a vérnyomásmérő mandzsettát, ilyenkor az erek felett nem lehet hangot hallani. A mandzsettát lassan leeresztve azt figyeli, hogy mikor válik hallhatóvá a láb ereiben a vér áramlása. Amikor meghallja a pulzáló, keringő vér hangját a Dopplerkészülék hangszórójában, leolvassa a vérnyomásmérőről a végtagi verőérben lévő, ún. szisztolés vérnyomást. A vizsgálat fájdalommentes, azonban a vérnyomásmérő mandzsetta szorítása kellemetlen lehet. A vizsgálatot megelőzően a szokásos gyógyszerek bevehetők.
A mérést mindkét alsó végtagon, a lábháton és a belboka mögött futó verőéren is elvégzi. A vizsgálat nem tévesztendő össze az erekről és a bennük lévő véráramlásról kétdimenziós, színes, mozgóképet adó képalkotó vizsgálattal, a duplex ultrahanggal, melynek másik neve színes- vagy color-Doppler.
A vizsgálat teljesen fájdalommentes, Ön csupán a vizsgálófej enyhe nyomását és a gél hűvös érzetét tapasztalhatja.
Fontos!
Ha Ön cukorbeteg vagy magas vérnyomásban szenved, jeleznie kell a vizsgálatot végző szakembernek. Ha korábban végeztek már Önnél ilyen vizsgálatot, akkor annak eredményét is el kell vinni az érszűkületmérésre. Normális esetben az alsó végtagon valamivel magasabb a vérnyomás, mint a felkaron. A két érték hányadosa a boka-kar index vagy Doppler-index. A vizsgálat eredményétől és panaszoktól függően később érfestésre lehet szükség.