Proktológia

A tünetek közismertek: szúró, fájdalmas érzés üléskor vagy székeléskor, de véres széklet is megjelenhet. Az aranyér kialakulásához elsősorban életmódbeli tényezők járulnak hozzá. Ilyen például az ülőmunka (rossz minőségű széken) és a nehéz, erőlködő székelés, amelyre a rostban és folyadékban szegény táplálkozás hajlamosít. A tályogok és sipolyok elsősorban fájdalommal, nehezen vagy egyáltalán nem gyógyuló sebekkel és váladékozással jelentkezhetnek. A végbél mind jóindulatú, mind rosszindulatú daganatos elváltozásai is igen gyakorinak mondhatók. Mint minden rosszindulatú daganatos betegség esetén, a gyógyulás itt is a korai felismerés és kezelés esetén a legvalószínűbb.

  • Mivel foglalkozik a proktológia?

A proktológia az általános sebészetnek, a végbél betegségeinek vizsgálatára és kezelésére szakosodott területe. Egyebek mellett ezen a szakrendelésen vizsgálják és kezelik az aranyérbetegséget, és az aranyér szövődményeit, a végbél környezetének gyulladásos folyamatait, jó és rosszindulatú daganatait, s a béltraktus alsó szakaszának, a végbélnek a különféle elváltozásait.

A végbél betegségei közé tartoznak például a külső és belső aranyerek – az 50 év feletti felnőttek mintegy ~40%-át érinti – és a sokáig panaszmentes végbélrák, mely az egyik leggyakoribb halálos kimenetelű betegség a daganatos megbetegedések között. Ezen kívül a proktológia a végbél különböző gyulladásos folyamataival, a jó- és rosszindulatú elváltozásokkal és a végbélrepedés vizsgálatával, kezelésével is foglalkozik.




Egy proktológiai vizsgálat menete dióhéjban

Elöször a szakorvos kikérdezi a korábbi ismert betegségeiről, gyógyszereiről, korábbi műtétjeiről, aktuális panaszairól. Sajnos a vizsgálandó területet szabad szemmel nehéz megvizsgálni, emiatt lehetséges, hogy egy kis kéziműszer behelyezése lesz szükséges A teljes körű szakorvosi vizsgálathoz hozzátartozik az ujjal történő betapintás is. Ezek a vizsgálatok gyakran rossz hírnek örvendenek, de ha a beteg ellazulással segíti a folyamatot, szinte teljesen fájdalommentesek, legfeljebb kellemetlenségnek nevezhetők. A szakorvos természetesen igyekszik minél kevesebb kényelmetlenséget okozni.

Az aranyér kezelése házilag szigorúan tilos anélkül, hogy szakember, azaz proktológus szakorvos látta volna! Az aranyér kezelése a betegség súlyosságától függ. A tünetmentes aranyerek rendszerint nem igényelnek kezelést, de a harmad-, negyedfokú aranyérben előbb-utóbb súlyos fájdalommal járó gyulladás alakul ki. Jobb ezt elkerülni, és mielőbb proktológushoz fordulni, ha az aranyér tüneteit észleli önmagán! Végbélrepedés esetén a fájdalom szinte elviselhetetlenül erős lehet. Lehet égő, szúró, görcsös, kisugárzó (nemi szervekbe, alsó végtagba). Jellegzetes tünete a végbélrepedéssel járó fájdalomnak, hogy tartós, akár egész nap, egyik székeléstől a következőig eltarthat. A fájdalom csökkentésére a betegek sok hashajtót vesznek be. Ez igaz, hogy lazítja a székletet, de a gyakori székürítés a hámosodást hátráltatja, nem beszélve a maró, égő, csípő fájdalomról. A végbélrepedéses vérzés mindig friss piros, mennyisége változó: spriccelő vérzéstől, a WC- papírt éppen csak elszínezőig.

  • Gumigyűrűs leszoritás 

Az egyik legkíméletesebb és leggyorsabb sebészeti beavatkozás a gumigyűrűs leszorítás, más néven gumi-ligatúra. Az eljárás során vákuum segítségével a duzzadt érpárna nyakára egy gumigyűrűt helyez fel a szakorvos egy speciális eszközzel. Ennek következtében az elszorított csomó elhal, majd lelökődik a bélnyálkahártyáról. A seb gyógyulási ideje 2-3 hét. Ez a fajta sebészeti beavatkozás érzéstelenítést nem igényel, egy-két alkalommal való megismétlése után az esetek nagy részében megszünteti a vérzéses panaszokat. Viszonylag veszélytelen, szövődmények nélkül gyógyul, kiújulás esetén megismételhető. Az egyes csomókat egyenként kötik el, a kezelések között minimum 2-4 hétnek kell eltelnie. A szakorvosok akkor ajánlják ezt az eljárást, ha a panaszokat II. vagy III. stádiumú belső, bélnyálkahártyával borított, aranyeres csomó okozza. Egyes proktológusok szerint a rengeteg előny ellenére a gumigyűrűs leszorítás nem nyújt végleges megoldást, a betegség kialakulásához vezető, megszokott életvitel folytatása újra előidézheti a kiújulást.

A belső aranyerekre jellemző, hogy vérzésre hajlamosak és a vérzést általában nem kíséri fájdalom. Az egyik leggyakrabban alkalmazott nem sebészi eljárás a gumigyűrű felhelyezése, az un. Barron ligatúra. A beavatkozás lényege, hogy elszorítják gumigyűrű segítségével a fájdalomra nem érzékeny aranyeres csomót, egészen a tapadási résznél, így megszűnik benne a vérkeringés, majd egy héten belül egyszerűen lelökődik a csomó a gyűrűvel együtt.

  • Kiknek ajánlják? 
  • Visszatérő aranyeres vérzésnél
  • Konzervatív kezelési próbálkozások (életmód, diéta, gyógyszerek) eredménytelenségénél
  • 2-3. stádiumú belső aranyér ellátásra
  • A gumigyűrű felhelyezése gyors és fájdalommentes, mivel azon a részen nincsenek érzőidegek, valamint többször is megismételhető később kialakuló, panaszt okozó ereken. Mivel ambuláns beavatkozásról van szó, nincs szükség kórházi körülményekre, a beteg a művelet után hazamehet. 

 


Online bejelentkezés felnőtteknek



Has és kismedence ultrahangvizsgálat

A hasi és kismedence ultrahang vizsgálat nagyon sokféle információt nyújthat az érintett szervekről. Az orvos megfigyelheti …

Kivételes év végi nőgyógyászati szűrőcsomag

Az év végi nőgyógyászati szűrőcsomag kiemelt fontosságú a nők egészségének megőrzése szempontjából, mivel …

Aranyér gyűrűzés 90 százalékos hatékonysággal

Az aranyeres panaszok magyarországon is rengeteg embert érintenek, szinte népbetegségről beszélünk...

Egészségmegőrzés és korai betegség felismerés ultrahang segítségével

Az ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik legelterjedtebb diagnosztikai módszer, hiszen fájdalommentes...

Kardiovaszkuláris betegségek korai felismerése

A szűrés amely segít az időben történő beavatkozásban, a megfelelő kezelések elindításában és az életmódváltások …

Gyermek és felnőtt ortopédiai szűrés

A gyermek és felnőtt ortopédia szűrés alapvető fontosságú a mozgásszervi problémák megelőzésében és az egészséges …