A prevenció fontossága

A prevenció fontossága

A legtöbben hajlamosak vagyunk, úgy élni az életünket, mintha egésznap versenyeznénk, így maximális hőfokon égünk, hogy „célba” érjünk. Az éjt-nappallá tevő munka, a kevés alvás, sok stressz, az agyunkat stimuláló nikotin és koffein, azonban csak egy ideig „segítenek” abban, hogy tartani tudjuk a tempót, mivel, ha mindkét végén égetjük azt a bizonyos gyertyát, hamar elfogy.


Ha Te is többet látod a főnöködet, mint a szeretteidet, és a munkádat is hajlamos vagy „hazavinni”, akkor ez az életmód valószínűleg nem csak a családi békédet, de lassan az egészségedet is felőrli. Nem véletlen, hogy napjaink népbetegségei között első helyeken szerepel a gyomorfekély, a magas vérnyomás, vagy a szív- és érrendszeri problémák. És még hosszan sorolhatnánk az olyan „testi” megbetegedéseket, melyeknek eredője sokak szerint a lélekben keresendő.

Gondolj csak bele, milyen jó lenne, ha nem csak századunk „hátrányaival” (rohanás, gyors ételek, káros szenvedélyek) élnénk, de pozitívan alkalmaznánk életünkben a technikai fejlettség nyújtotta előnyöket is, és nagyobb hangsúlyt fektetnénk az egészséges életmódra és a betegségek megelőzésére.
A prevenciónak, megelőzésnek több módja is létezik, amivel szó szerint egészségesebben élhetünk. Mindenekelőtt nagyon fontos szülői feladat, hogy gyermekeinket egészségtudatosan neveljük. Mindig figyeljünk oda, hogy változatosan, tartalmasan étkezzenek, rendszeresen mozogjanak, sportoljanak. A legjobb, ha mi magunk is jó példákként járunk előttük. Mindemellett a pihenésnek és relaxációnak is szerephez kell jutnia az életünkben. Hosszú távon nem csak könnyebb, fájdalom-mentesebb, de költségkímélőbb megoldás is a prevenció, mely révén minőségibb életet élhetünk.

Szerencsére, korunk orvostudománya számos lehetőséget kínál arra, hogy időben, még a tünetek jelentkezése előtt felfedhetőek legyenek a testünkben lappangó kórok, betegségek. Másodlagos megelőzésként, hatékony megoldás, ha részt veszünk különböző szűrővizsgálatokon, melyek célja, hogy a kórok kialakulásában szerepet játszó rizikófaktorokra fényt derítsenek. A korai diagnózis, és az időben elcsípett betegségek pedig lehetővé teszik számunkra a gyógyulást, még azelőtt, hogy nagyobb „bajban” lennénk.
Ma már olyan speciális technológiák is léteznek, amelyek egyszerre adnak képet a szervezetben zajló folyamatok egészéről. A szaknyelv a rehabilitációt is megelőzésként említi, bár ez valójában az állapotromlást megakadályozó kezeléseket foglalja magába, valamint a szövődmények kialakulását megelőző gyógymódokat.
Az itt taglalt betegségmegelőző módszerek közül az első kettő az, amivel időben elejét vehetjük a bajoknak, és szó szerint megelőzhetjük, hogy tönkre menjen az életünk.

forrás: medibon.hu

Comments for this post are closed.

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …

Munkahelyi alvásszűrés, kipihent dolgozó

A Magyar Alvás Szövetség az európai munkaegészségügy új területére, az alvás minőségét felmérő és segítő …

A Benyovszky Orvosi Központ és a Magyar Vöröskereszt együttműködése

A népegészségügyi igények alapján szűrővizsgálatok bővítésével, az egészséges életmód, az egészségtudatosság …

Alvás, munka, teljesítmény – Health System Hungary

A szeptembertől érvényes új foglalkozás-egészségügyi szabályok átgondolására késztetik a munkaadókat. Lehetőség …