Még mindig a 2. helyen a halálozási „ranglistán”

Még mindig a 2. helyen a halálozási „ranglistán”

Magyarországon a prosztatarák a férfiak második leggyakoribb rosszindulatú daganata, évente 4500 új beteget diagnosztizálnak, és csaknem 1500-an halnak meg emiatt minden évben. A prosztatarák elsősorban az 50 év felettieket érinti, azonban ebben a korosztályban a magyar férfiak kétharmada elhízott. Az elhízás viszont nehezíti a prosztatarákos férfiak gyógyulási idejét illetve esélyeit, hiszen mind a sugárkezelés, mind a műtéti ellátás eredményessége rosszabb, mint azoknál a daganatos férfiaknak, akiknek testsúlya ideálisnak számít.  Emellett, elhízás esetén a tumor többnyire agresszívebb is, és nagyobb a kiújulás esélye.

A Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának igazgatójának, Dr. Nyirády Péter szerint, ha egy prosztatarákos beteg mindössze húsz percet kerékpározik naponta, akár 39 százalékkal is csökkentheti annak esélyét, hogy ebben a kórban haljon meg, de már azoknak a betegeknek is 32 százalékkal javulhat az eredményük, akik hetente legalább másfél órát gyors tempóban sétálnak. A szakorvosok egyöntetű véleménye, hogy az 50 év felettieknek érdemes évente eljárniuk szűrésre, de ha a családban másnál is előfordult ez a betegség, akkor már 40 éves kor körül célszerű elvégeztetni a mindössze néhány perces vizsgálatot.

szomoru-csaladA legújabb kutatás során (a Lundi Egyetem kutatói) mintegy 50 ezer férfit vizsgáltak meg, akinek a testvére prosztatarákos volt. Ezeknél az embereknél 30 százalékos eséllyel jelent meg a betegség 75 éves korukig, szemben a svéd férfilakosság átlagánál mért 13 százalékkal. Még nagyobb veszélyben voltak azok, akiknek az édesapja és a testvére is prosztatarákos lett – náluk a kór előfordulási kockázatát 48 százalékban állapították meg.

A prosztatarák legagresszívebb, a test más tájain is áttéteket okozó formájának örökölhetősége meglehetősen kicsi a kutatók szerint. Kockázata az átlagos férfilakosságnál öt százalék, azoknál, akiknek a testvére a kórban szenvedett, kilenc százalék. Azoknál alakulhatott ki legnagyobb, 15 százalékos eséllyel a kór legagresszívebb változata, akiknek az apját és a testvérét is prosztatadaganat sújtotta.

A kutatókat leginkább az lepte meg, hogy a legagresszívebb változat esélye egyforma volt azoknál, akiknek a testvérénél prosztatarákot diagnosztizáltak, függetlenül attól, hogy a kór enyhe vagy súlyos változatáról volt szó.

A svéd kutatók azt javasolják, hogy azok a férfiak, akiknek közeli családtagjánál prosztatarákot fedeztek fel, menjenek el szűrésre 40 és 50 éves koruk között. Megelőzésként az egészségügyi hatóság azt kéri a férfiaktól, kövessék a modern irányelvek szerinti egészséges étrendet, végezzenek rendszeres testmozgást és tartózkodjanak a dohányzástól.

(Forrás: MTI, MedicalOnline)

Amennyiben Ön, vagy közeli hozzátartozója, barátja, ismerőse még idén nem vett részt prosztata szűrővizsgálaton, akkor jelentkezzen be most!

 

Comments for this post are closed.

Az alvás világnapja magyarországon – 2024

A World Sleep Day/Alvás Nemzetközi Világnapja 2024-ben március 15-e, Magyarországon a nemzeti ünnep miatt március …

Benőtt köröm – hogyan tovább?

Fájdalmas állapot, amikor a köröm oldalsó széle a bőrbe nő, gyulladást és fertőzést okozva. A benőtt köröm …

Angiológiai vizsgálat, nem csak preventív célból!

Jelenleg vezető halálokok közé tartoznak a szív- és érrendszeri betegségek. Sok embert nyugtalanít az a tudat, hogy …

Urológiai vizsgálati csomag ajándék D-vitamin szűréssel!

A legfrissebb kutatási eredmények szerint a felnőtt magyar lakosság 95 százaléka D-vitamin-hiányos! A téli borongós …

Kezdje a tavaszi megújulást pajzsmirigy ultrahang vizsgálattal

Bármilyen felmerülő pajzsmirigybetegség esetén érdemes pajzsmirigy ultrahang vizsgálatot végeztetni. A vizsgálat …

Aranyér vizsgálat teljes proktológiai kivizsgálással

Fontos tudni, hogy a kismedence egy zárt rendszer. Erőlködés hatására a hasüregben keletkező nyomás a gyengébb …