Mi okozhat erős menstruációt?

Mi okozhat erős menstruációt?

Ha a menstruációk hosszabbak vagy erősebbek a szokásosnál, az krónikus vérszegénységhez vezethet.

Jellemző tünetek

Az erős, nagy mennyiségű vérveszteséggel járó vérzés – menorrhagia – hátterében álló okok lehetnek nagyon súlyosak, nem beszélve arról a veszélyről, amelyet az erős vérzésekhez gyakran társuló gyulladás jelenthet. Az alábbi tünetek utalnak menorrhagiára: hosszabb, 7–9 napos menzesz, 21 naposnál rövidebb ciklus, átázás miatt óránként cserélt betét, vérrögök, rosszullét, két menstruáció között jelentkező vérzés és/illetve együttlét után jelentkező vérzés.

Ez állhat a háttérben

Az esetek egy részének hátterében a méhnyálkahártya megvastagodása állhat, amely az ösztrogén hormon hatására jön létre. Ok lehet a mióma is, amely egy jóindulatú méhizomdaganat vagy méhmegnagyobbodás, de a méhen belüli fogamzásgátló eszköz is lehet a probléma kiváltója. Emellett az endometriózis is – amelynek következtében a méhnyálkahártya-szigetek nemcsak méhen belül, hanem a méhen kívül is előfordulnak – okozhat két menstruáció között fellépő vérzést. Hormonális zavarok, például pajzsmirigyproblémák is kereshetők a háttérben. Sajnos sokszor nehéz megtalálni a kiváltó okot.

Vizsgálat és kezelés

Az első lépés a rákszűréssel egybekötött nőgyógyászati vizsgálat és a teljes vérkép vizsgálata. Ha ez alapján kiderül, hogy menorrhagiáról van szó, már egy rutin nőgyógyászati vizsgálat is kimutathatja például a miómát. Az ultrahang felvilágosítást ad a méhnyálkahártya állapotáról, ám ha ez sem hoz eredményt, szóba jöhet a méhtükrözés is.

A menorrhagia gyógyításában nagy szerepet játszanak a nem szteroid gyulladásgátlók és a progesztogének is. A leggyakoribb terápiás beavatkozás mégis a nőgyógyászati küret, ennek segítségével megállítható a vérzés, a szövettani vizsgálaton pedig kiderülhet, hogy mi áll a háttérben. 40 éves kor felett, ha a tervezett gyermekek már világra jöttek, és ha egyéb eljárások nem vezetnek eredményre, a méh eltávolítása is szóba kerülhet.


Online bejelentkezés felnőtteknek




Comments for this post are closed.

Mit tegyünk azért, hogy jól aludjunk? Mindent elárult a szakértő!

Sokszor kevés figyelmet fordítunk arra, hogy kellőképpen kipihenjük magunkat, ami a mai, rohanó világban egyre általánosabb …

Lásson tisztán velünk!

A Látás Hónapja októberben megrendezésre kerülő kampány, amelynek célja a szem egészségének...

A szívinfarktus előjelei

Kockázati tényezők: magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a cukorbetegség, a dohányzás, mozgásszegény életmód …

Mi az allergiás nátha?

Az allergiás nátha (rhinitis allergica) az orr- és melléküregek nyálkahártyájának allergiás reakciója különféle …

Munkahelyi alvásszűrés, kipihent dolgozó

A Magyar Alvás Szövetség az európai munkaegészségügy új területére, az alvás minőségét felmérő és segítő …

A Benyovszky Orvosi Központ és a Magyar Vöröskereszt együttműködése

A népegészségügyi igények alapján szűrővizsgálatok bővítésével, az egészséges életmód, az egészségtudatosság …