Pánikbetegség.

Pánikbetegség.

A pánikbetegség egy szorongással járó pszichés zavar, amelynek rokonbetegsége az általános szorongás, a fóbia és a poszttraumatikus stressz.

A szorongás és a pánikbetegség között az a különbség, hogy amíg a szorongás egy lehúzó, görcsös félelem, utóbbi pánikrohamokban nyilvánul meg, amikor is a beteg intenzív félelmet él át, nem tudja, mi történik vele, ezért néha összekeverik a szívinfartusal.

A roham során érzékelhetünk szapora szívverést, izzadást, remegést, zsibbadást, légszomjat, mellkasi fájdalmat, hideg- vagy meleghullámokat, hányingert vagy hasi tüneteket, jelentkezhet szédülés, ájulásérzés, irrealitásérzés vagy a testtől való elválás érzése, de rosszabb esetben a páciens átélhet az önkontroll elvesztésétől való félelemet vagy halálfélelmet is. A szorongás és a tünetek intenzitása nagyjából 10 perc alatt eléri a tetőpontot, majd 20-30 perc alatt a roham fokozatosan magától megszűnik.

A pánikbetegségre jellemző, hogy más pszichés eredetű betegségek is társulhatnak mellé. A klinikai depressziót gyakran hozzák vele összefüggésbe, de az esetek 80 százalékában a pánikbetegség kísérője az úgynevezett agorafóbia, vagyis szorongás az olyan helyektől és helyzetektől, ahonnan a menekülés nehéz, vagy amely helyzetekben segítségre nem lehet számítani pánikszerű tünetek esetén. Az agorafóbiás félelem leggyakrabban egyedüllét során, távol az otthontól, tömegben vagy valamilyen tömegközlekedési eszközön jelentkezik.

Jellemző tünetei:

  • izzadás
  • gyengeség
  • szívdobogásérzés
  • légszomj
  • fulladás
  • rémület
  • rettegés
  • halálfélelem
  • végtagok zsibbadása
  • mellkasi fájdalom
  • menekülési késztetés
  • kontroll vesztés

Hogyan kezelhető?

 

A pánikbetegség kezelése gyógyszerekkel és pszichoterápiával lehetséges. A pszichoterápia vagy – főleg az agorafóbiával társuló – pánikzavar esetében a kétféle kezelés kombinációja tűnik hatékonyabbnak.

A pánikbetegség antidepresszánsok vagy benzodiazepinek alkalmazásával az esetek 80 százalékában megelőzhető, de legalábbis ritkíthatók a rohamok, míg a pszichoterápia a kliensek 85 százalékánál hatékony.

A kognitív terápia során a betegek rohamaiért felelős téves vagy túlreagált testi állapot értelmezését próbálják kiigazítani. A kliens végül képessé válik leállítani a pánikhoz vezető eseménynek láncolatát vagy megtanulja figyelmét testi érzéseiről elterelni.

A gyógyulást segítheti különféle szorongáscsökkentő technikák elsajátítása, légzőgyakorlatok, a testmozgás vagy a naplóvezetés, aminek segítségével be lehet azonosítani a stresszhelyzetekben megjelenő esetleges téves gondolatokat, érzéseket.

 

Ha pánikrohamok gyötrik forduljon mihamarabb szakemberhez, ne engedje, hogy az elviselhetetlen tünetei és szorongásai az életének a megrontója legyen!


Online bejelentkezés felnőtteknek



Comments for this post are closed.

Has és kismedence ultrahangvizsgálat

A hasi és kismedence ultrahang vizsgálat nagyon sokféle információt nyújthat az érintett szervekről. Az orvos megfigyelheti …

Kivételes év végi nőgyógyászati szűrőcsomag

Az év végi nőgyógyászati szűrőcsomag kiemelt fontosságú a nők egészségének megőrzése szempontjából, mivel …

Aranyér gyűrűzés 90 százalékos hatékonysággal

Az aranyeres panaszok magyarországon is rengeteg embert érintenek, szinte népbetegségről beszélünk...

Egészségmegőrzés és korai betegség felismerés ultrahang segítségével

Az ultrahangvizsgálat napjainkban az egyik legelterjedtebb diagnosztikai módszer, hiszen fájdalommentes...

Kardiovaszkuláris betegségek korai felismerése

A szűrés amely segít az időben történő beavatkozásban, a megfelelő kezelések elindításában és az életmódváltások …

Gyermek és felnőtt ortopédiai szűrés

A gyermek és felnőtt ortopédia szűrés alapvető fontosságú a mozgásszervi problémák megelőzésében és az egészséges …